O nas

Bez-nazwy-3

O nas
Jesteśmy największą w Polsce, oficjalnie zarejestrowaną grupą miłośników astronomii. Zrzeszamy ponad stu aktywnych członków w największym w Polsce oddziale Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Naszym głównym celem jest popularyzacja astronomii w Polsce oraz organizacja wyjątkowych wypraw obserwacyjnych po Polsce jak i po świecie.
Jeśli jesteś chętn(-y/-a) na nowe wyzwania, chcesz pogłębić swoją wiedzę z zakresu astronomii teoretycznej i praktycznej zapraszamy do zapisania się do naszego Oddziału.
Członkowie otrzymują wiele przywilejów jak: pierwszeństwo w rezerwacjach wyjazdowych, możliwość uczestniczenia w spotkaniach lokalnych, zniżki na zakupy w wielu sklepach o tematyce astronomicznej (do 10%), bezpłatny dostęp do serwisu Info-SMS, zniżki przy zakupie głównie współpracującego z PTMA, czasopisma Urania-Postępy Astronomii (50% rabatu), bezpłatne wejściówki na ciekawe imprezy związane z astronomią i fizyką.
Nie mniejszym przywilejem jest uczestniczenie w szeregach PTMA, które ma już 95 lat tradycji.

Współpracujemy
Katowicki Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii współpracuje z następującymi jednostkami i ośrodkami:

  • Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie;
  • Uniwersytet Śląski;
  • Urania-Postępy Astronomii;
  • Stowarzyszeniem „Polaris” – projekt „Ciemne Niebo”
  • Ośrodek Wypoczynkowy „U Wilczka” w Zwardoniu;
  • Ośrodek Wypoczynkowy „Natura Park” w Stężnicy;
  • Firma AstroCD, wydawca publikacji astronomicznych;
  • Telewizja Silesia – TVS;
  • Radio Katowice – audycja programu „Gwiaździarni Pana Jana”;

Historia
PTMA czyli Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk) to jedno z najstarszych towarzystw w Polsce. Pierwotnie stowarzyszenie zostało założone w 1919 roku w Warszawie. Początkowo siedziba mieściła się w prywatnym mieszkaniu J. Domańskiego, który był wówczas sekretarzem Towarzystwa. Przed 1939 rokiem oddział warszawski Towarzystwa dysponował dostrzegalnią na Chmielnej 88-90, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Techniki NOT oraz czytelnią w lokalu Seminarium Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie Towarzystwo składa się z kilkunastu oddziałów terenowych oraz kilku sekcji tematycznych.
Katowicki Oddział PTMA został założony 16 marca 2012 roku, jest więc najmłodszym, ale to najprężniejszym Oddziałem PTMA w Polsce.
Dzięki nam będziesz miał możliwość uczestniczenia w niesamowitej przygodzie, którą będziesz mógł(mogła) realizować przez wiele lat. Nasze główne atuty to spotkania lokalne i wyjazdowe na terenie kraju, wyjazdy obserwacyjne za miasto, zloty miłośników astronomii w Polsce i za granicą, coroczne AstroWczasy. A to przecież tylko fragment tego co oferujemy!